Következő 10 cikk | Előző 10 cikk |
„Avarégetés, avagy tombol a hülyeség kora” |
Diószegi Anna |
2012.11.14. 16:41 |
|
Madárcsalogató kiskertek |
|
2012.01.15. 20:08 |
„Daru is, gólya is, a bölömbika is, útra kelt azóta a búbos banka is…” – mondogatjuk magunkban Móra Ferenc versikéjét. Vannak madaraink, akik így télvíz idején bizony odafigyelést, gondoskodás igényelnek, hívják fel a figyelmet a téli hideg beálltával a Gaja Környezetvédő Egyesület környezeti tanácsadói. Barátságos kerti környezetünk kialakítására számtalan tippet alkalmazhatunk, melyeknek köszönhetően egészen biztosan jó érzéssel tekintünk majd ki a kandallómeleg szobából a madárcsiviteléstől hangos kertünkre.
Olajos magvak, állati zsiradék, alma és főtt zöldség a legjobb téli eledel, amit nyugodt szívvel tálalhatunk szárnyas kertlakóinknak, akik majd a tavasz beköszöntével többszörösen hálálják meg a téli „terülj terülj asztalkámat”. A madáretetésre számtalan és igen kreatív megoldás létezik. A legegyszerűbb etetési forma talán, ha az eledelt a földre szórjuk, igaz ennek hátulütője, ha egy kiadós havazást követően hóborította lesz a talaj. Látványos és mutatós megoldás viszont, ha dúcetetőre, ablakra szerelhető vagy fára akasztható, nyitott odúba „terítünk” meg vendégeinknek. Amennyiben nem áll módunkban hasonló, fából ácsolt etetőt készíteni, a harapnivalót kitehetjük egy egyszerű virágalátétre is, a lényeg, hogy mindez biztonságos magasságban kapjon helyet, ahol sem macska, sem más ragadozó nem járhat – javasolja Gárdonyi László, a KEOP által támogatott Gaja Környezetvédő Egyesület környezeti tanácsadója.
Mindemellett a faágra szúrt almát is nagy szeretettel fogadják a madarak, de rakhatunk ki nekik hálóba kötött, vagy formába gyúrt magvakat is. A fa etetőket kiválthatjuk házilag elkészíthető, ötletes megoldásokkal. Magvakat csomagolhatunk például olyan műanyag hálóba is, amelybe előzőleg a burgonyát vásároltuk meg a piacon, de hasonló kreatív megoldás, ha lopótököt alakítunk át etetővé, arra lyukat vágva, majd azt a fára függesztve. – kapjuk a további ötleteket.
A téli etető körül számtalan madárfaj megfordul, sokszor színes kavalkád lepi el a lakomaasztalt. Nagyon kell figyelnünk azonban, mivel tömjük meg kedvenceink begyét. A fent említett finomságok mellett vannak számukra igen ártalmas eledelek is. Előfordulhat, hogy puszta jó szándékból szalonnát, sózott magvakat, kenyérbelet kínálunk nekik, ami bizony kerülendő, hiszen ezek puffadást, bélgyulladást okozhatnak.
A madarakat más módon is kényeztethetjük. Készítsünk nekik itatót és porfürdőt. Bár az előbbi esetében szárnyas barátaink nagyon találékonyak tudnak lenni, bátran kiszolgálják magukat kerti tavaink, nagyobbra hagyott cserépalátéteink hűsítő mélyedéseiben. Porfürdő gyanánt pedig hagyjunk némi földfelületet szabadon, kerti kedvenceink erre is hamar rátalálnak majd.
Diószegi Anna – környezeti tanácsadó
Gaja Környezetvédő Egyesület
8000 Székesfehérvár, Petőfi u. 5. II/205
Tel: 22/503-429; Tel/fax: 22/503-428;
Honlapunk címe: www.gajaegyesulet.hu |
Zöld ünnepeket! |
Diószegi Anna |
2011.12.19. 20:41 |
Karácsony közeledtével előtérbe kerül a vásárlás, a fogyasztás, a boltok is roskadásig megtelnek a portékákkal. Jó azonban, ha ebben a vásárlási lázban figyelünk a zöld gondolatokra is, melynek praktikáiról örömmel ad tájékoztatást a Csalán Egyesület. Hogyan tudunk úgy ünnepelni, hogy az meghitt és egyben környezetbarát is? Lássunk néhány példát!
Jó, ha az év közbeni zöld gondolkodásunkat az ünnepekre is megőrizzük, továbbra is törekszünk a tudatos vásárlásra, azaz például előre megtervezzük a boltjárást, kosarat, táskát viszünk magunkkal, az áron túl a minőségre, az egészségességre, a származási helyre is figyelünk.
A boltokba kerülő áruk közül ajándékul válasszunk helyi, hazai terméket, legyen szó akár élelmiszerről, akár kézműves termékről. Így sok felesleges szállításból adódó környezetterhelést előzhetünk meg, és az is jó, hogy hazai ízek kerülnek ilyenkor a karácsonyi asztalra. Ha megvan az ajándék, nem mindegy, hogy mibe csomagoljuk és, hogy csomagoljuk-e egyáltalán. Van, ami már külön csomagolás nélkül is jól mutat, vagy egyszerű papírba tekerve, raffiával átkötve is csinos, dekoratív. A nagyon csillogó, fényes anyagokat azonban jobb, ha a boltban hagyjuk, hiszen az ünnepek után csak a szeméthegy növekszik általuk. Ajánljuk továbbá a papír ajándéktasakokat, amelyeket többször is újrahasználhatunk.
Várjuk és vágyjuk a fényt ezeken a sötét estéken, de nem mindegy, mivel teremtünk ünnepi világosságot. Legyen a világítás meghitt, ne hivalkodó! A kevesebb itt valóban lehet több – izzósorból válasszunk LED-eset, ha tehetjük, és az izzósort sose működtessük feleslegesen! A legszebb, legünnepibb, ha felügyelettel, körültekintéssel gyertyát, mécsest égetünk.
Süssünk közösen mézeskalácsot, válasszunk gyökeres fenyőt, készítsünk természetes anyagokból karácsonyfadíszeket, használjuk újra a csomagolóanyagokat! Készítsünk magunk ajándékokat, szánjunk figyelmet, időt szeretteinkre, közösségünkre – ezzel azt adjuk, ami a legdrágább, ami meg nem vásárolható!
Mézeskalács-illatú, meghitt ünnepeket mindenkinek!
Diószegi Anna – környezeti tanácsadó
Gaja Környezetvédő Egyesület
8000 Székesfehérvár, Petőfi u. 5. II/205
Tel: 22/503-429; Tel/fax: 22/503-428;
Honlapunk címe: www.gajaegyesulet.hu |
Következő 10 cikk | Előző 10 cikk |
|