Zld hrek : „Avargets, avagy tombol a hlyesg kora” |
„Avargets, avagy tombol a hlyesg kora”
Diszegi Anna 2012.11.14. 16:41
Haznkban szles krben elterjedt „npbetegsg” a kerti hulladkok s azavar getse. Kevesen tudjk, hogy ez a tevkenysg mennyire kros a krnyezetre s az emberi egszsgre. Az rtkes szervesanyagbl az gets sorn hamu keletkezik, mely csak korltozottan alkalmas talajer-utnptlsra, nagyobb mennyisgben egyenesen rombolja a talaj humuszkszlett. Ezzel szemben komposztlskor maradktalanul elbomlanak a nvnyi rszek s hasznos humusz keletkezik. Egy tlagos kerti tz, melyben vegyesen getnk avart, fnyesedket s gallyakat, lgszennyezst okoz. A nagy szennyezst elssorban az vltja ki, hogy alacsony a tz hmrsklete, gy aminek gni kellene nem g el, vagy csak flig. Pldul a nvnyi rszekben lv szn ugyan oxidldik, de csak rszben, s szn-dioxid helyett mrgez szn-monoxid keletkezik.
Mit okoz a rszecskeszennyezs (PM10, PM2,5)?
Az Eurpai Krnyezetvdelmi gynksg (EEA) az eurpai rszecske-szennyezsrl ksztett tanulmnya szerint Magyarorszgon vente 16200 ember hal meg id eltt. k tlagosan csaknem 10 vvel tovbb lhetnnek, ha nem sjtan ket a rszecske-szennyezs. Ez azt jelenti, hogy minden vben 183 400 letvet vesztnk az id eltti elhallozs miatt. Ebben a tekintetben els helyen llunk Eurpban. Megjegyezzk, hogy korbbi tanulmnyokbl ismert: a lgszennyezs miatt betegen eltlttt napok szma ezerszer-tzezerszer magasabb, mint a hallozsok szma. Ez azt jelenti, hogy Magyarorszgon vente sszesen legalbb 16 milli napon keresztl betegeskednk csak a PM10 miatt! Az letvesztseken s betegeskedsen tl ennek jelents gazdasgi kihatsa van, mely veszlyeztetheti az orszg versenykpessgt, gy az avargets szigor tiltsa lenne indokolt. Valsznleg az okozott kr tredkbl meg lehetne tantani a lakossgot, hogy hogyan kezeljk helyesen a kerti hulladkot.
Hazai szablyozs
A krnyezet vdelmrl szl 1995 vi LIII. trvny lehetsget ad az nkormnyzatoknak, hogy szablyozzk az avargetst.
48. ( 4) A teleplsi nkormnyzat kpvisel-testletnek hatskrbe tartozik:
b) a hztartsi tevkenysggel okozott lgszennyezsre vonatkoz egyes sajtos, valamint az avar s kerti hulladk getsre vonatkoz szablyok rendelettel trtn megllaptsa
Amennyiben egy teleplsen az nkormnyzat nem alkot rendeletet az avargetsrl, alaprtelmezsben a tevkenysg tilos, ha pedig alkotott rendeletet, az abban elrtakat kell betartani.
A leveg vdelmvel kapcsolatos egyes szablyokrl szl 306/2010-es kormnyrendelet tovbbi rendelkezseket tartalmaz az avar s kerti hulladk gets hatsgi ellenrzsvel, brsgolsval kapcsolatban.
36. (1) A levegtisztasg-vdelmi gyben az elsfok hatsgi jogkrt – a (2)-(4) bekezdsben foglalt kivtellel – a felgyelsg gyakorolja.
(2) A teleplsi nkormnyzatok tbbcl kistrsgi trsulsrl szl 2004. vi CVII. trvnyben meghatrozott kistrsg krzetkzponti feladatot ellt teleplsi, a fvros esetben a kerleti nkormnyzat jegyzje
a) a legfeljebb 500 kWth nvleges bemen hteljestmny, hztartsi s kzintzmny tzelberendezs forrsval,
b) a legfeljebb 140 kWth nvleges bemen hteljestmny, nem az a) pont szerinti kizrlag fstgzt kibocst tzelberendezs forrsval,
c) az egy hztartsban l szemly(ek) mindennapi szksgleteinek kielgtsre, otthona fenntartsra szolgl tevkenysg s az ahhoz hasznlt berendezs forrsval,
d) a nem gazdasgi tevkenysg keretben vgzett tevkenysg okozta bzterhelssel, s
e) a nem gazdasgi tevkenysg keretben mkd diffz lgszennyez forrssal kapcsolatos levegtisztasg-vdelmi hatsgi gyben jr el els fokon.
(3) A polgrmester, fvrosban a fpolgrmester a fstkd-riad terv vgrehajtsval kapcsolatos levegtisztasg-vdelmi hatsgi gyben jr el els fokon.
Teht krdses esetben, vagy az getsi tilalom megszegse esetn az illetkes krzetkzponti jegyzhz fordulhatunk, vagy ha a helyi avargetsi rendelet a helyi jegyzt jelli meg eljr hatsgknt, hozz. A kivethet brsgok sszegt a rendelet 9. mellklete hatrozza meg:
18. Brmely anyag a jogszablyi elrsokat megszegve, illetve engedly nlkl a nylt tren trtn getse; 100 000 FT
19. Vonalas ltestmny mentn nvnyzet, lbon ll nvnyzet, tarl, vagy nvnytermesztssel sszefggsben keletkezett hulladk getse; 500 000 Ft
26.Nem gazdasgi tevkenysg keretben vgzett, lakossgot zavar bzhatst okoz tevkenysg folytatsa, technolgia vagy berendezs zemeltetse; 50 000 Ft
A megolds – komposztls
Valamennyi kerti hulladk s avar komposztlhat. A folyamat sorn az elhalt nvnyi rszeket mikroorganizmusok bontjk le s alaktjk t a szrazfldi let nlklzhetetlen anyagv, humussz. A humusz hossz tvon trolja s a nvnyek szmra knnyen felvehet formban adagolja azokat az svnyi anyagokat, melyek a nvekedshez szksgesek. De taln ennl is fontosabb, hogy a tmegnek sokszorost kitev vz megktsre, trolsra kpes. A komposztls sorn elkerljk a hatalmas lgszennyezst, rtkes humuszhoz, nvnyi trgyhoz jutunk. Komposztlni mindenki tud. Mindssze nhny ngyzetmter rnykos helyre s egy kis idre van szksgnk a kertben. A komposztls alapvet szablya a komposztland anyag megfelel aprtsa, a komposzt rendszeres keverse, nedvesen tartsa s a tz nap elleni vdelme. Fontos, hogy a komposzt kzvetlen kapcsolatban legyen a talajjal, hiszen a lebont mikroorganizmusok onnan „kltznek” bele. A komposztls folyamata ltalban 1 v, de bizonyos nvnyek, vastagabb gak komposztlsa ennl tbb idt is ignybe vehet. Szles krben elterjedt tveszme, hogy a di, tlgy levele nem komposztlhat. Val igaz, hogy ezek olyan un. allelopatikus vegyleteket tartalmaznak, melyek gtoljk ms nvnyek nvekedst. Azonban 2-3 v alatt ezek is lebomlanak maradktalanul. Nlklzhetetlen szerszm a vasvilla vagy svilla, mellyel a komposzt keverst vgezzk. Hasznos segdeszkz a komposztledny, aprtgp s levegztet rd s a komposztldst gyorst anyagok, indt kultrk. Ezek hinyban halomba rakva is komposztlhatunk, az aprtst metszollval is vgezhetjk.
s a krtevk?
Valban, sokan flnek, hogy a nvnyi krtevk nem pusztulnak el a komposztls sorn. A helyzet azonban sokkal jobb, mint hinnnk. A lebont, krokoz szervezetek ugyanis ltalban a nvny egy adott letciklusban fertzkpesek, st kimondottan ellensgei egymsnak. Teht egsz ms szervezetek krostanak egy l nvnyt, mint amelyek a lebontst vgzik a komposztban. A j komposzt, ha kell mennyisgben (nhny kbmter) ll rendelkezsre, komoly htermelsre is kpes, mely a legmakacsabb krtevket is elpuszttja.
A komposztlsrl tovbbi hasznos gyakorlati tancsokhoz juthatunk a Krnyezeti Tancsad Irodk tjkoztat fzetben vagy az irodk tancsadinl szemlyesen.
Diszegi Anna – krnyezeti tancsad
Felhasznlt forrsok:
www.levego.hu
www.greenprofit.hu
http://burningissues.org/lukebiomass.html
http://www.epa.gov/ttn/chief/eiip/techreport/volume03/iii16_apr2001.pdf
http://eprints.qut.edu.au/16492/1/Arinto_Wardoyo_Thesis.pdf
http://publik.tuwien.ac.at/files/PubDat_168381.pdf
http://www.ewg.org/chemindex/list
|