2011. : Válótársak- Felbontják az iskolák társulását. |
Válótársak- Felbontják az iskolák társulását.
Szerk. 2011.03.19. 20:20
Mintegy öt év után válni készül az Aba és Soponya Közoktatási Társulás. A testületi ülésekből pedig az derül ki, hogy egyre több a feszültség a két település között.
Válótársak- Felbontják az iskolák társulását.
2006. szeptemberétől működött a két falu közötti közoktatási társulás, melyben Soponya lett Aba tagiskolája, így a nevünk -röviden csak- Aba Sámuel Általános Iskola Gróf Zichy János Általános és Művészeti Tagiskola lett. Ugyanakkor fordított megoldást választottak az óvodáknál, itt az abai Hétszínvirág Óvoda lett tagja a soponyai Mesevár Óvodának.
Testületünk legfrissebb, márciusi döntése ugyan meglepő, de nem teljesen előzménytelen, hogy felmondja Aba és Soponya közötti intézményi társulást. A legfőbb indok: Aba nem fizette a soponyai iskola számláit, körülbelül 7-8milliós tartozást felhalmozva. Folyamatosan jöttek a kikapcsolásról a felszólítások a szolgáltatók részéről. A testületi ülésen Béndek József Polgármester úr így beszélt:
„Tavaly decemberben a képviselő-testület rendkívüli ülést tartott az intézményi társulási szerződéssel kapcsolatban, ami 2006-ban jött létre és módosítva lett 2009-ben. A soponyai önkormányzat működteti az abai óvodát, az abai önkormányzat működteti a soponyai iskolát. 2008-tól indult, hogy az abai önkormányzat nem fizetett ki szolgáltatói számlákat, ez a helyzet 2009-ben felgyorsult, majd 2010. augusztusától rohamosan el kezdett növekedni. Az iskola fenyegetve van, mert a szolgáltató rendszeresen felszólítja, hogy megszűntetni a szerződést és kikapcsolja a szolgáltatást. Aba azért kifizette ezeket a számlákat, de midig megvárja a fenyegető levelet és ettől kezdve ott van a félelem, hogy ki fogják kapcsolni a gázt vagy a villanyt. Akkor úgy döntöttünk, ha ez a helyzet nem változik, akkor térjünk vissza és esetleg foglalkozzunk a társulási szerződés felbontásával. A társulási szerződés felmondása nem egyszerű döntés, mert következményei vannak. Elesünk olyan normatívától, ami súlyosbítja a gazdálkodást. Ez hozzávetőlegesen 10 millió Ft kiesést jelentene. Nyilván ezt nem vállalhatjuk fel. Ha felbontjuk a szerződést, új települést kell találni, akivel új társulást hozunk létre. Jelenleg folynak erről tárgyalások. A mostani szerződés felbontásáról a döntést március 31-ig kell meghozni. Ez azt jelentené, hogy a következő tanévtől, azaz 2011. szeptember 1-től jönne létre az új társulás. Most el kellene döntenünk, hogy felbontjuk-e az intézményi társulási szerződést és ez olyan kényszerpálya lesz, amin végé kell mennünk.”
(Fenti idézet teljes szöveg környezetben a Jegyzőkönyvek 2011. március 10. menüpontban olvasható –Szerk.)
Feszültség a nem fizetés miatt már korábban is volt, még az előző ciklusban, akkor egy testületi ülésre meghívták Aba polgármesterét, az intézményi vezetőket és a gazdasági vezetőket, melynek vége megegyezés lett, ami eddig tartott. Most valamilyen okból látszólag nem történt a békés megoldás keresése a két fél részéről, így a felbontást tartották a leghelyesebbnek.
Azonban nemcsak a 10 milliós többlet normatívától esünk el, ha nem találunk magunknak más társintézményt, de voltak nagy sikerű pályázatok is, amelyből mi is részesültünk Abán keresztül. Ilyenek voltak például a Kompetencia alapú oktatás bevezetése, melynek során az anyagi előnyök mellett a nevelés több területén is együtt dolgoztak az intézmények. Ezt a 2009/2010-es tanévtől több, mint 13 millió forint nyerteseként indították be Soponyán. Ugyancsak Aba nyert 25 millió forint vissza nem térítendő támogatást több, mint 200 laptopra melyből Soponyára átkerült 46 db tanulói, illetve 2 tanári laptop. Ennek célja, hogy a már bevezetett kompetencia alapú oktatást a számítástechnikai eszközökkel magasabb szinten alkalmazzák. Továbbá cél, hogy a diákok jobb tanulmányi eredményeket érjenek el, s jobb esélyekkel induljanak a munkaerő piacon.
Az iskolaszigetelésre és vizesblokk felújításra tavaly 12,5 millió forintot nyertek. Az előző testület is csak másodjára hirdetett nyertes kivitelezőt ennek megvalósítására, de az új testület érdekes módon ezt a másodikat is törölte a választás után. Ők írtak ki egy újabbat és kötöttek szerződést egy újabb kivitelezővel, így a munkák még mindig nem készültek el. És a legújabb, amit Aba nyert a magyar népművészet, néphagyomány tanításra és a falusi kultúra élővé tételére fordítandó 43 millió forintból már kérdés mennyire részesülünk.
Természetesen a mi iskolánk is írt külön nyertes pályázatokat, de az szerintem látható, hogy tetemes plusz anyagi forrást is jelentett e társulás. Most új házasság reményében Kisláng felé udvarolunk. Annyi bizonyos lesz mit bepótolni pályázatokban, ha szeretnénk tartani ezt a folyamatos fejlődést egyedül. Ehhez sok sikert kívánunk minden intézménynek!
(A cikk próbál tárgyilagos maradni, a szerkesztő továbbra is nyitott minden résztvevő fél véleményének közzétételéhez.- Szerk.)
|