Állatvilág 2.
Kanalasgém – Plataela leucorodia
Nem lehet összetéveszteni más madárral. Jellegzetes csőrét oldal irányban ide-oda mozgatja a sekély vízben, hogy kisebb halakat és más vízi állatokat fogjon össze. Különféle vizes élőhelyeken, nádasokban fészkel, gyakran más madarakkal együtt, rendszerint gémfélékkel. Védett!
Fekete harkály- Dryocopus martius
A síkság és a hegyek nagyobb erdeit, parkjait lakja, ahol erős törzsű fákba kb. fél méter mély odút, készít. Tavasszal, mint a többi harkály, száraz ágcsonkon dobol. Ilyenkor a fa alatt töméntelen forgács található. Fészkét többnyire 4 m-nél magasabban találjuk. Főleg farontó bogarak lárváival, de hangyákkal és bábjaikkal is táplálkozik. Védett!
Őz - Capreolus capreolus
Aljnövényzettel borított erdőségekben, de a szántóföldek és a rétek
között, elterülő kisebb-nagyobb ligetekben, bozótosokban is él. Minden
őznek megvan a saját teratóriuma. Nyáron magányosan vagy néhányadmagával jár, de télen nagyobb csapatokba verődik, amelyeket
egy-egy idősebb őzsuta vezet. A suta május-júniusban egy vagy
két, ritkábban három, pettyes gidát ellik. Különböző
növényekkel, hajtásokkal, termésekkel táplálkozik.
Szárcsa-Fulica Atra
Mindenféle erősen benőtt tavon él. Márciusban keresik fel költőterületüket. Fészküket a víz színére a növényzet határán nádból stb. építik. Gyakran hidat is épít hozzá. Fiókái 22 napra kelnek ki, melyek feje narancsszínű. Apró víziállatokkal táplálkozik, de
magokat és növényi részeket is elfogyaszt. Védett!
Fűrge gyík -Lacerta agilis
Teljes hossza olykor a 20 cm-t is meghaladja. A nászruhás hím oldalai élénkzöld színűek. Síkságon és dombvidéken egyaránt előfordul. A meleg napos helyeket kedveli.5-8 tojását júniusban kis gödörbe rakja, a fiatalok augusztusban kelnek ki. Téli álomra októberben vonul, földi lyukakba és járatokba, talajrepedésekbe vagy vastagabb lomb és mohapárna alá húzódik. Rovarokkal, pókokkal és százlábúakkal táplálkozik. Védett!
|